Un nou dar de la Stareţul Mănăstirii Hadâmbu pentru fraţii basarabeni

Joi, 11 mai 2023, PCuv Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, a vizitat, din nou, Episcopia de Bălţi.

De data aceasta, părintele stareţ a adus, pentru fraţii din Basarabia, peste două tone de produse alimentare (ulei, orez, faină de grâu, faină de porumb, mazăre, zahăr).

Un alt dar adus de părintele Nicodim pentru Episopia de Bălți a fost un clopot de peste 140 de kilograme, care va fi instalat la paraclisul episcopal care va fi ridicat în Bălți.

Părintele stareţ a fost însoţit de către protosinghelul Iorest Goraş, secretarul aşezământului monastic. În Bălți delegația de la Hadâmbu a fost însoțită de către părintele Dorian Revenco, protopopul de Bălţi.

Preasfinţitul Părinte Antonie şi-a manifestat, și de data aceasta, recunoştinţa faţă de gestul părintelui stareţ, a mulțumit pentru lotul de produse alimentare, care vor fi distribuite familiilor nevoiașe și a mulțumit pentru clopot, care va suna la Bălți pentru unitatea românească.

PS Antonie, între altele, a menționat: „Părintele Nicodim este un părinte care iubeşte foarte mult Basarabia. Nu este primul gest de ajutorare al părintelui Nicodim făcut fraților basarabeni. Prin faptele sale ,Sfinţia Sa, aduce lumină și bucurie în multe case, care întâmpină greutăți de ordin material”. „Episcopia de Bălți îi mulţumește părintelui Nicodim pentru dragostea și ajutorul arătat faţă de această instituție și față de credincioșii din partea de nord a R. Moldova”, a mai spus PS Antonie.

Părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă de la Hadâmbu este cunoscut şi iubit în Basarabia pentru generozitatea sa exprimată prin ajutorarea bisericilor, mănăstirilor şi a familiilor nevoiaşe.