PS Antonie: „Credința și răbdarea aduce vindecare trupului şi sufletului”

Duminică, 07 mai 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a patra după Sfintele Paşti (a Slăbănogului).

Între altele, PS Antonie a spus: „Vedem din Evanghelie că slăbănogul a fost vindecat de Însuşi Mântuitorul Iisus Hristos, Doctorul sufletelor şi trupurilor noastre. 38 de ani a așteptat, dar așteptarea nu i-a fost în zadar. Suferința slăbănogului este o urmare a păcatelor sale, aceasta vedem din cuvintele Mântuitorului, când îi spune, la întâlnirea lui în templu: „Iată că te-ai făcut sănătos. De acum să nu mai păcătuiești, ca să nu ți se întâmple ceva mai rău”. Nu ni se spune care sunt păcatele sale, pentru că Mântuitorul rămâne a fi Duhovnicul desăvârșit, esențial ceea ce trebuie să reținem este că slăbănogirea lui este consecința păcatelor sale. După o așteptare îndelungată, care nu avem de unde ști, poate a fost și un canon pentru slăbănog, după 38 de ani, a fost vindecat. Credința și răbdarea lui că într-o zi va fi vindecat, a fost răsplătită. Păcatul i-a îmbolnăvit trupul, slăbănogului, iar Mântuitorul îi redă sănătatea. Vedem cum credința și răbdarea aduce vindecare trupului şi sufletului”.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie a împărțit fiecărui creștin, prezent la sfânta slujbă, câte o iconiță cu chipul Maicii Domnului și câte o cărticică de învățătură ortodoxă.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.