Femeile creştine omagiate la Bălţi

Duminică, 30 aprilie 2023, de ziua cinstirii Femeilor Mironosiţe, în sala Palatului Municipal de Cultură din Bălți, a avut loc, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, cea de-a doua ediție a Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare”.

Evenimentul a fost organizat de Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi (președinta Consiliului Director - Liliana Lungu) și AO „Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți” (președinte - Mihail Verhovețchi) cu sprijinul Episcopiei de Bălți.

Spectacolul a debutat cu citirea mesajului Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Duminica Mironosițelor de către părintele Andrei Mocanu și o meditație despre rolul femeii în familie, societate și Biserică prezentată de către domnul Emil-Teofil Bălteanu, Colonel în rezervă, Directorul S.C. BOHEMIA SRL Iași.

Pe scena Palatului Municipal de Cultură din Bălți au urcat Corul „Speranța” de la Școala de Muzică din orașul Fălești (conducător artistic – doamna Valentina Bulgaru), Ansamblul de dansuri populare „Sărbătoreasca” de la Școala de dans „Fenix” din municipiul Bălți (conducător artistic – doamna Tatiana Sobețchi), consacrați interpreți de peste Prut - Constantin Bahrin, Elena Pădure, Grigore Gherman și Florentina Vezatiu - și o tânără speranță a cântecului românesc Denisa Grigore din București.

La final, PS Antonie a menționat că spectacolul s-a dorit a fi un omagiu adus femeilor creștine - bunicilor, mamelor, surorilor – tuturor celor care cu dragoste și jertfă au contribuit la păstrarea credinței ortodoxe în familie și societate.

PS Antonie a înmânat diplome de gratitudine interpreților și celor care s-au implicat în organizarea celei de-a doua ediție a spectacolului dedicat femeilor creștine la Bălți.

PS Antonie a gratificat, de ziua Femeilor Mironosiţe, cu cea mai înaltă distincție a Episcopiei de Bălți pentru mireni „Crucea Bălțeană” două doamne - Dr.conf.univ. Ana Sofroni și Nina Poștașu (Neculce), „în semn de alesă prețuire pentru servirea exemplară, cu dăruire și abnegație, a cauzei Bisericii canonice din acest spațiu – Mitropolia Basarabiei, pentru promovarea valorilor creștine și românești, prin scris și cuvânt rostit, precum și pentru promovarea activă a ideii de unitate românească în spațiul de la răsărit de Prut”.

De asemenea, PS Antonie a gratificat cu cea mai înaltă distincție a Episcopiei de Bălți pentru mireni „Crucea Bălțeană” - pentru contribuția remarcabilă la promovarea valorilor, culturii și spiritualității românești în spaţiul basarabean - pe distinsa doamnă a cântecului românesc Elena Pădure și pe domnul Grigore Gherman.

PS Antonie a adus mulțumiri speciale, PC părinte Andrei Mocanu pentru prezentarea Spectacolului dedicat femeilor creștine, domnului Emil-Teofil Bălteanu, pentru meditația inspirată în care a reliefat rolul femeii creștine în familie, societate și Biserică, doamnei Liliana Lungu, președinta Consiliului Director al Societății Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi, domnului Mihail Verhovețchi, președintele AO „Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți” și PC părinte Dorian Revenco, Protopop de Bălți, pentru implicarea activă în organizarea Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare”, sdiția a II-a.

Un cuvânt de mulțumire

Doamna Liliana Lungu, președinta Consiliului Director al Societății Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi, în cuvântul său, după ce a mulțumit tuturor celor care au contribuit la organizarea Spectacolului, a vorbit despre obiectivele Societății Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi și a îndemnat doamnele să adere la această societate.

Fiecare din cei prezenți la spectacol au primit la final iconițe și cărți de rugăciune.

Prima ediție a Spectacolului dedicat femeilor creştine „Sărbătoarea inimilor smerite și iubitoare” a fost organizată, cu binecuvâtarea PS Antonie, în data de 12 mai 2019.