PS Antonie: „Credinţa în Hristos ne duce spre înviere”

În ziua de 20 aprilie 2019, în Sâmbăta lui Lazăr, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Pogorârea Duhului Sfânt” şi „Sfântul Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din satul Răzălăi, raionul Sângerei (preot paroh Protoiereu Mitrofor Valeriu Cernei, Vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi). 

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie a vorbit despre felul cum creştinul se pregăteşte de Slăvitul Praznic al Învierii şi despre minunea învierii lui Lazăr, prietenul Mântuitorului.

Între altele, PS Antonie a spus: „Vedem din Evanghelie că şi Marta şi Maria când  îl întâmpină pe Mântuitorul îi spun: „Doamne dacă ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit”. Surorile lui Lazăr înţelegeau că El poate să oprească moartea. Mântuitorul răspunde: „Eu sunt învierea şi viaţa şi cel ce crede în Mine va trăi, chiar dacă va muri”. Unde este Hristos acolo este viaţa. Mântuitorul ne spune cât de importantă este credinţa şi ne arată legătura dintre credinţă şi înviere. Şi anume, credinţa în Hristos ne duce spre înviere”.  

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi să continue ostenelile duhovniceşti în Săptămâna Patimilor şi să se apropie împăcaţi cu Dumnezeu şi cu haina sufletului îngrijită de Slăvitul Praznic al Învierii.

Părintele Valeriu i-a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să vină la Răzălăi şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi