Prohodului Domnului la Mănăstirea din Chirilovca, rn. Floreşti

În seara zilei de 14 aprilie 2023, în Vinerea Mare, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat Denia Prohodului Domnului la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rosofora Maria Popa).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la folosul adus omenirii prin acceptarea de către Mântuitorul a Patimilor şi a Răstignirii pe Cruce.

Sora Maria i-a mulţumit PS Antonie pentru faptul că și în acest an episcopul canonic din partea de nord al R. Moldova a venit la Mănăstirea Chirilovca, invitându-l pe PS Antonie să vină la mănăstire şi la slujba de Înviere.

Prima dată Episcopul Antonie a oficiat Denia Prohodului Domnului la Mănăstirea Chirilovca anul trecut.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți