PS Antonie: „Săptămâna Mare este o perioadă de intensificare a ostenelilor duhovniceşti”

Duminică, 21 aprilie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Climăuţi, raionul Donduşeni (preot paroh - Sergiu Mariţoi, protopop de Donduşeni şi Edineţ).

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra preotului paroh, a familiei sale şi asupra comunităţii „Adormirea Maicii Domnului” din satul Climăuţi.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Sărbătoarea Intrării în Ierusalim şi la semnificaţia zilelor Săptămânii Mari.

PS Antonie, între altele, a menţionat că: „Săptămâna Mare este o perioadă în care creştinii sunt îndemnaţi să intensifice ostenelile duhovniceşti - rugăciunea, postul, faptele de milostenie, sfânta spovedanie, - pentru a se apropia de Slăvitul Praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu haina sufletului luminată”.