PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 31 martie 2023, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit despre locul și folosul Tainei Sfântului Maslu în viața creștinului și pregătirea pentru care creștinul este chemat să o facă pentru Slăvita Înviere în Sfântul și Marele Post al Sfintelor Paști.

La Mănăstirea Chirilovca se află o copie a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, donată de PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, despre care ierarhul Episcopiei de Bălți a vorbit celor prezenți îndemnându-i să se roage Maicii Domnului, care este grabnic ajutătoare dacă este rugată cu multă credință.

PS Antonie a mulțumit viețuitorilor de la Mănăstirea Chirilovca pentru grija arătată pentru sănătatea trupească și sufletească a celor care frecventează acest sfânt așezământ monahal, organizând periodic, pentru aceștia oficierea Tainei Sfântului Maslu.

Rasofora Maria, locţiitoare de stareţă a Mănăstirii Chirilovca, a mulțumit PS Antonie pentru vizită și binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Chirilovca şi cu alte ocazii, și a dorit tuturor celor care au participat la Taina Sfântului Maslu sănătate și ajutor de la Domnul pentru ei și pentru membrii familiilor lor.