PS Antonie a slujit la biserica din Vârfu Dealului, Suceava

Duminică, 21 mai 2023, de ziua prăznuirii Sfinţilor Împăraţi, întocmai cu Apostolii Constantin şi mama sa Elena (pe stil nou), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Vârfu Dealului, comuna Pârteștii de Jos, din protopopiatul Suceava II (preot paroh - Gheorghiță-Costel Purice).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la viața sfântului Constantin şi mama sa Elena, ca modele de mărturisire și apărare a credinței ortodoxe.

Părintele paroh Gheorghiță-Costel Purice a mulțumit PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul din Basarabia la Vârfu Dealului și cu alte ocazii.

Preasfințitul Antonie a mulțumit părintelelui paroh Gheorghiță-Costel pentru invitație și Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, pentru binecuvântarea de a sluji, al doilea an, la hramul bisericii din Vârfu Dealului, comuna Pârteștii de Jos. Prima dată la Vârfu Dealului, PS Antonie a slujit anul trecut când a și dăruit o candelă, care să ardă pentru unitatea neamului românesc. Părintele Gheorghiță-Costel i-a spus PS Antonie că are grijă de candelă și ea arde la Vârfu Dealului pentru Basarabia.

În după-amiaza aceleiași zilei, PS Antonie a oficiat Taina Sfintei Cununii a tinerilor Alin Leonaș și Natalia în biserica cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae din comuna Coarnele Caprei, Satul Arama, Iași.