PS Antonie a slujit la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa

Luni, 22 mai 2023, de ziua prăznuirii aducerii la Bari a Moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae (pe stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa (preot paroh PC Sergiu Grosu).

La Sfânta Liturghie a fost prezent și PC Preot Butnariuc Dumitru, parohul bisericii cu hramul Sfântul Antonie cel Mare din orașul Botoșani, Protopopiatul Botoșani, Arhiepiscopia Iașilor, care a și rostit, cu binecuvântarea PS Antonie, un cuvânt de învățătură. Parohia Sfântul Antonie cel Mare din orașul Botoșani este înfrățită cu parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa. Părintele Dumitru, aflând că lucrările de construcție la noul sfânt locaș din Ocnița au început, a adus și un ajutor financiar pentru comunitate.

În cuvântul său, PS Antonie a mulțumit părintelui Sergiu pentru invitația de a veni la hramul comunității pe care o păstorește, părintelui Dumitru pentru dragostea de a spijini frații din Basarabia și a menționat importanța înfățirii parohiilor din Basarabia cu cele de peste Prut.

Părintele Sergiu la rândul său a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi părintelui Dumitru pentru deschidere, dragoste și ajutor, menționând că este primul preot de peste Prut care a ajutat comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa și primul care a slujit Sfânta Liturghie în mujlocul acestei comunități.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, în toamna anului 2019. În data de 3 ianuarie 2020, comunitatea a fost recunoscută ca persoană juridică de către stat. Comunitatea a fost formată la cererea creştinilor din Ocniţa dornici de a avea slujbe în limba română. În ultimii 50-60 de ani în oraşul Ocniţa nu s-au oficiat slujbe în limba română. În unica biserică din oraş, locaş care aparţine de Patriarhia Moscovei, slujbele s-au oficiat doar în slavonă. Părintele paroh Sergiu Grosu, ajutat de creştini buni şi darnici, a reuşit să achiziţioneze un vagon, unde, cu spirit de gospodar, a amenajat un spaţiu pentru rugăciune. Cu ajutorul preoţilor din Protopopiatul Botoşani, Arhiepiscopia Iaşilor, în anul 2020, comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa a cumpărat un teren pentru ridicarea unui sfânt locaş. În anul 2021, comunitatea „Sfântul Ierarh Nicolae” din orașul Ocnița a mai primit în dar un teren, donat de familiile Alexandru și Veronica Apostoliuc, Alexandru și Silvia Mîrza și Marin și Cristina Mîrza din orașul Ocnița. În cele din urmă s-a decis ca sfântul locaș să fie înălțat pe terenul donat de familiile din Ocnița, iar pe terenul achiziționat cu ajutorul preoţilor din protopopiatul Botoşani va fi construit un Centru misionar-catehetic.

PS Antonie a oficiat prima Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa în ziua de 8 august 2020.

În ziua de joi, 4 mai 2023, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat slujba de sfințire a pietrei de temelie a noului sfânt locaș din Ocnița, care se va afla sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni.