PS Antonie, prezent la hramul comunității „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti

Duminică, 11 iunie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti (preot paroh - Marian-Cosmin Grigore, protopop de Soroca şi Floreşti).

La Sfânta Liturghie au fost prezenți și un grup de pelerini de la parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Iași, Protopopiatul II Iași, împreună cu părintele paroh PC Preot Andrei Smeu.

PC Preot Andrei Smeu a rostit, cu binecuvântarea PS Antonie, un cuvânt de învăţătură, în care s-a referit la locul sfinţilor în cultul ortodox şi ajutorul pe care creştinii îl primesc de la ei, dacă li se roagă cu credinţă.

După Sfânta Liturghie a fost semnat un acord de înfățire între comunitatea „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti și „Înălțarea Sfintei Cruci” din Iași, Protopopiatul II Iași. Ca semn al înfrățirii între cele două comunități, părintele Andrei Smeu a dăruit comunității din Florești o candelă.

PS Antonie i-a dăruit părintelui Andrei Smeu un Agheazmatar în semn de frățietate și binecuvântare pentru activitățile pe care le vor organiza cele două comunități.

PS Antonie a mulţumit părintelui Andrei Smeu pentru cuvântul de învăţătură şi PC părintelui paroh Marian-Cosmin Grigore pentru activitatea sa misionar-pastorală, dorind comunității din Florești ajutor de la Bunul Dumnezeu ca toate piedicile din calea edificării unui sfânt locaș la Florești să dispară.

Părintele paroh Marian-Cosmin Grigore a mulţumit ierarhului pentru slujbă şi binecuvântare și părintelui Andrei pentru deschiderea și dragostea de a fi alături de credincioșii din comunitatea „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti.

Părintele paroh l-a invitat pe PS Antonie să mai vină în mijlocul comunității pe care o păstorește și cu alte ocazii.

Primul hram al comunităţii „Tuturor Sfinţilor” din Floreşti a foat serbat în ziua de 27 iunie 2021.