Poetul naţional Mihai Eminescu, comemorat la Bălţi

Joi, 15 iunie 2023, la împlinirea a 134 de ani de la trecerea la cele veşnice a poetului naţional Mihai Eminescu, Preasfinţitul Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat slujba de parastas pentru sufletul marelui poet la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre religiozitatea lui Mihai Eminescu şi despre omagiul la care suntem chemaţi să-l aducem zilnic poetului naţional, vorbind îngrijit și cu mai mult curaj limba română mai ales în Bălți, unde limba română nu este suverană.

După parastas, PS Antonie, împreună cu PC preot Veleriu Cernei, vicar administrativ și PC preot Dorian Revenco, protopop de Bălți, au depus flori la monumentul lui Mihai Eminescu de pe Aleea Clasicilor din Bălți.