PS Antonie: „Fiecare creștin este chemat să fie un misionar printre semenii săi”

Duminică, 18 iunie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din localitatea Horeşti, rn. Făleşti (preot paroh Mihail Nedelcu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a II-a după Rusalii (Chemarea apostolilor).

Vorbind despre conduita creștinului, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Fiecare creștin este chemat să fie un misionar printre semenii săi. Ne îndeamnă Mântuitorul: „Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri”. Misiunea de propovăduire a Evangheliei nu le revine doar clericilor, ci fiecărui creștin botezat în numele Sfintei Treimi. Fiecare creștin este chemat să fie „sarea pământului” și „lumina lumii” prin pilda vieții sale”. „Fiecare creștin este chemat să lucreze pentru propria mântuire și pentru mântuirea semenului său. Dacă facem așa, înseamnă că ne facem datoria de creștini”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie a apreciat hărnicia gospodărească a părintelui și activitatea sa misionar-pastorală.

Părintele Mihail a mulţumit pentru vizită şi pentru binecuvântarea arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Horeşti şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.