PS Antonie a oficiat prima Sfântă Liturghie la paraclisul din Băhrinești

Duminică, 26 martie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității „Naşterea Maicii Domnului” din satul Băhrinești, rn. Florești (preot slujitor - PC Pr. Andrian Agapi).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a IV-a din Sfântul și Marele Post al Sfintelor Paști, la viața Sfântului Ioan Scărarul și la activitarea misionară a Mitropoliei Basarabiei.

PS Antonie a menționat, între altele, că Mitropolia Basarabiei este alături de creștinii ortodocși din Basarabia și dacă i se solicită sprijinul nu întârzie să-l ofere. Fiecare suflet ortodox este în grija Mitropoliei Basarabiei. PS Antonie a explicat de ce Mitropolia Basarabiei procedează în acest mod și a amintit de un moment din viața parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Peresecina, rn Orhei (preot paroh – PC Pr. Sergiu Matei), comunitate înființată, de Mitropolia Basarabiei, în 2014 (înregistrată la 24 iunie 2014), în Peresecina, existând la acea dată, două biserici ortodoxe, ambele aparținând de Patriarhia Rusă. În data de 17 august 2014 când PS Antonie a vizitat comunitatea din Peresecina, la sfârșitul sfintei slujbe, o creștină s-a apropiat de ierarh, i-a mulțumit pentru faptul că Mitropolia Basarabiei l-a trimis ca păstor de suflete pe părintele Sergiu, un preot misionar și bun gospodar, și a spus: „Dacă nu venea părintele Sergiu în Peresecina, noi cred că mergeam la sectari”. PS Antonie a menționat că este dureros să auzi asemenea afirmații într-o localitate unde sunt două biserici. „Mitropolia Basarabiei salvează sufletele ortodocșilor din acest spațiu. Aceasta este misiunea Bisericii canonice”, a mai subliniat PS Antonie.

PS Antonie a mulțumit PC părinte Ilie Munteanu pentru organizarea comunității din Băhrinești, constuirea și amenajarea paraclisului și PC părinte Andrian pentru slujbele oficiate și activitatea misionar-filantropică desfășurată în cumunitatea Băhrinești.

PC părinte arhidiacon Marius Mihai Anton a transmis comunității din Băhrinești Sfântul Epitaf cu icoana punerii în mormânt a Mântuitorului Iisus Hristos, donație a unei familii din Iași.

Domnul Mihai Verhoveţchi, preşedintele AO „Asociația pentru Conservarea Patrimoniului Cultural” din Bălţi, a donat pentru comunitatea din Băhrinești 40 de pachete cu produse alimentare.

PS Antonie a avut o discuție caldă cu creștinii din Băhrinești, care i-au adresat ierarhului cuvinte de mulțumire pentru faptul că l-a binecuvântat pe părintele Andrian să slujească la Băhrinești, părintele implicându-se mult în acte de filantropie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Istoric: Comunitatea religioasă „Nașterea Maicii Domnului” a Episcopiei de Bălți din satul Băhrinești, rn. Florești, a fost înființată de un grup de credincioși din Băhrinești încurajați de către PC Protoiereu Mitrofor Ilie Munteanu, fost protopop de Florești și înregistrată la Agenția de Servicii Publice în data de 22 mai 2020.

Cu ajutorul Protopopiatului Hârlău din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor (Protopop - PC Pr. Victor Pâslariu), părintle Ilie a construit un paraclis pe care l-a așezat pe terenul oferit de un bun creștin din Băhrinești pe nume Andrei Manea.

Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată de către părintele Ilie Munteanu în ziua de 17 decembrie 2022, când, pe stil vechi, este prăznuită Sfânta Muceniță Varvara.

Din data de 28 ianuarie 2023, slujbele la paraclisul din Băhrinești, sunt oficiate, cu bunecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălți, de către PC Pr. Andrian Agapi, preot misionar din cadrul Episcopiei de Bălți.