PS Antonie: „Doar răstignind slăbiciunile noastre putem să ne facem părtaşi Învierii”

În sera zilei de vineri, 26 aprilie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Denia Prohodului Domnului la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la perioada Postului ca pregătire pentru Slăvitul Praznic al Învieri, la semnificaţia zilelor Săptămânii Mari şi la jertfa Mântuitorului pe Cruce.

PS Antonie, între altele, a spus: „Drumul spre Înviere trece prin Cruce. Pe acest drum merge Mântuitorul, pe acest drum mergem şi noi. Nimeni nu poate ocoli crucea. Drumul arătat de Hristos este drumul spre viaţa veşnică. Pentru noi crucea înseamnă răstignirea egoismului, a păcatului, a răutăţii din noi. Doar răstignind slăbiciunile noastre putem să ne facem părtaşi Învierii. De Lumină ne putem apropia doar dacă suntem în lumină, dar răstignirea a tot ce este rău în noi, înseamnă adunare de lumină sfântă”

„Să ne apropiem de Învierea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos iertaţi şi împăcaţi cu semenii noştri şi cu sufletul luminat”, a îndemnat PS Antonie.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi