PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

În după amiaza zilei de duminică, 12 martie 2023, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi.

PS Antonie a mers la Mănăstirea Hadâmbu la invitația PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.

Părintele Dumitru Apetrii de la parohia Botoşeniţa Mică, Protopopiatul Rădăuţi, judeţul Suceava, a rostit un cuvânt de învățătură despre folosul Tainei Sfântului Maslu.

PS Antonie i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji Taina Sfântului Maslu la istorica Mănăstire Hadâmbu şi PCuv. Părinte stareţ, Arhimandritul Nicodim, pentru invitaţia de a reveni la Hadâmbu, loc binecuvântat și ocrotit de Maica Domnului. PS Antonie i-a mulțumit părintelui Nicodim și pentru loturile de produse alimentare pe care părintele le aduce, în cantități mari, în Basarabia, dăruind, în acest mod, multă bucurie multor familii, care întâmpină greutăți de ordin material.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele stareț cu ocazia împlinirii a treizeci și trei de ani de slujire la altar și i-a dăruit, din partea clericilor și credincioșilor din Episcopia de Bălți, un coș cu trandafiri.

La rândul său, Preacuviosul Părinte stareţ, Nicodim Gheorghiţă, i-a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul al Moldovei şi Bucovinei, pentru faptul că a binecuvântat venirea Preasfințitului Părinte Antonie la Hadâmbu și i-a mulţumit și Episcopului de Bălți pentru felicitare și coșul cu flori, la ceas aniversar, pentru binecuvântarea arhierească acordată creștinilor și obștii monahale de la Hadâmbu și pentru oficierea Tainei Sfântului Maslu, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii monahale de la Hadâmbu și a credincioșilor, închinători ai acestei mănăstiri, şi cu alte ocazii.