PS Antonie: „Păcatul slăbește legătura cu Dumnezeu și îmbolnăvește trupul”

Duminică, 12 martie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a doua din Sfântul și Marele Post al Sfintelor Paști și la viața și învățătura Sfântului Grigorie Palama.

Vorbind despre efectele negative ale păcatului, PS Antonie, între altele, a menționat: „Vedem din Evanghelia de astăzi că Mântuitorul mai întâi îi iartă slăbănogului păcatele, apoi îi spune: „Scoală-te, ia-ți patul tău și mergi la casa ta”. Înțelegem de aici că între suferința slăbănogului și păcatele comise de el este o legătură. Mai mult decât atât suferința este o consecință a păcatelor sale. De aceea pentru a-l vindeca fizic pe slăbănog, Mântuitorul îi iartă mai întâi păcatele. Păcatul dăunează sănătății. Păcatul aduce suferință. Păcatul slăbește legătura cu Dumnezeu și îmbolnăvește trupul. Și pentru a reface această legătură și a-l însănătoși pe slăbănog, Mântuitorul îi iartă păcatele”. „Creștinii au la îndemână Taina Pocăinței prin care pot înlătura efectele dăunătoare ale păcatului”, a mai menționat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.