PS Antonie: „Dacă omul se îndepărtează de Dumnezeu, el devine o țintă ușoară pentru cel rău"

Duminică, 9 iulie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la textul Evangheliei din Diminica a V-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei).

Vorbind despre răul pe care duhurile rele îl fac oamenilor, PS Antonie, între altele a menționat: „

Vedem din Evanghelie în ce este transformat omul când duhurile rele pun stăpânire pe om. Cel stăpânit de duhurile rele devine un factor de tulburare pentru semeni. Dar în ce condiții duhurile cele rele pot pune stăpânire pe om? Când omul devine pradă ușoară pentru cel rău? Dacă omul se îndepărtează de Dumnezeu, el devine o țintă ușoră pentru cel rău. Când omul se îndepărtează de Dumnezeu? Dacă omul nu se roagă, nu postește, nu frecventează biserica, nu se spovedește, nu se împărtășește cu Sfintele Taine, el slăbește duhovnicește, se îndepărtează de Dumnezeu și devine vulnerabil față de acțiunile celui rău. Omul poate fi transformat de cel rău într-o unealtă a sa pe care să o folosească pentru a înfricoșa și tulbura pe cei apropiați. Așa lucrează cel rău. Seamănă dezbinare, frică și tulburare”.

PS Antonie a îndemnat la trezvie duhovnicească și la o viață creștină conformă cu voia lui Dumnezeu pentru a nu cădea pradă lucrării diavolești.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.