Sfinții Apostoli cinstiți la Mănăstirea Chirilovca

Miercuri, 12 iulie 2023, ziua în care creştinii, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat, au cinstit pe Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la locul Sfinților Apostoli în cultul ortodox și la lucrarea lor de răspândire a cuvântului Evangheliei în lume.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.