O candelă pentru unitatea neamului românesc va arde și la Schitul Găbud, Alba Iulia

Duminică, 16 iulie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Schitul „Sfântul Ioan Evanghelistul” al Mănăstirii Oașa din localitatea Găbud, Arhiepiscopia Alba Iuliei (egumen - ieromonah Gheorghe Sas).

În cuvântul de învățătură, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VI-a după Pogorârea Duhului Sfânt.

După Sfânta Litrurghie, PS Antonie a oficiat, la biserica parohială „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Găbud, Taina Sfintei Cununii a tinerilor Cristian și Emilia Țuglea.

PS Antonie a mulțumit Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, pentru binecuvântarea de a sluji la Schitul Găbud și a dăruit, așa cum obișnuiește Preasfinția Sa, o candelă care va arde la Găbud pentru unitatea neamului românesc și i-a rugat pe cei prezenți să se roage pentru Basarabia.

PCuv. Părintele Gheorghe Sas, egumenul Schitului Găbud, i-a mulțumit PS Antonie penru binecuvântare și pentru candelă și a promis că va avea grijă ca flacăra acesteia să ardă la Găbud pentru Basarabia și pentru unitatea neamului românesc.