Întru mulţi şi fericiţi ani, Preafericite Părinte Patriarh!

Cu ocazia sărbătoririi zilei de naștere a Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, clericii și credincioșilor din cadrul Episcopiei de Bălți au adresat Preafericirii Sale următorul mesaj:

Preafericirii Sale

Preafericitului Părinte DANIEL,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Preafericirea Voastră,

Aniversarea zilei de naştere a Preafericirii Voastre ne oferă nouă, clericilor şi credincioşilor din Episcopia de Bălţi a Mitropoliei Basarabiei, fericita ocazie de a Vă adresa urări de sănătate, bucurii duhovniceşti, zile îndelungate şi ajutor de la Bunul şi Multmilostivul Dumnezeu în binecuvântata slujire patriarhală a poporului român.

Cu toţii ne rugăm Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, să Vă dăruiască bună sporire în dreapta propovăduire a cuvântului adevărului Său şi să Vă întărească în frumoasa şi înalta lucrare de slujire a Bisericii Ortodoxe Române, spre slava lui Dumnezeu şi spre mântuirea neamului românesc.

Preafericirea Voastră, Vă mulțumim mult pentru dragostea pe care o arătați constant pentru românii din Basarabia, pentru structura eclesiastică românească de aici și, în mod special, pentru Episcopia de Bălți. Basarabia aşteaptă binecuvântarea patriarhului canonic al acestui pământ românesc, binecuvântarea Patriarhului Tuturor Românilor.

Cu fiască dragoste, în Hristos Domnul nostru,

clericii, credincioşii şi episcopul de Bălţi, Antonie