70 de profesori pensionari din Glodeni, ajutați de Episcopia de Bălți

Luni, 31 iulie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, însoţit de PC preot Dorian Revenco, protopop de Bălţi, a făcut o vizită la Consiliul Raional Glodeni. Clericii Episcopiei de Bălți au dus în dar pentru profesorii pensionari din raion 70 de pachete cu produse alimentare.

PS Antonie a avut în Sala de Ședințe a Consiliului Raional Glodeni o întâlnire cu o parte dintre profesorii pensionari și reprezentanții școlilor din raion, în cadrul căreia episcopul de Bălți le-a vorbit despre activitatea Episcopiei de Bălți de susținere a tinerilor, amintind de cele două burse ale Episcopiei de Bălți „Mitropolit Visarion Puiu” (de 850 lei) şi „Mecena Vasile Stroescu” (700 de lei) și de actele de filantropie făcute pentru familiile nevoiașe și oamenii în vârstă. PS Antonie le-a mulțumit profesorilor pentru munca lor jertfelnică de toată viața pentru creșterea și educarea noii generații, amintind și de învățătorii și profesorii pe care i-a avut la școlile unde a învățat, menționând că e de datoria fiecăruia să se întoarcă cu recunoștință către persoanele pe care i-au ajutat să aibă un rost în viață.

PS Antonie a menționat că produsele alimentare sunt donate de către PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, care este un mare iubitor de Basarabia și care a făcut nenumărate gesturi de ajutorare fraților basarabeni, care întâmpină greutăți de orgin material, aducând în casele acestora multă lumină și bucurie. PS Antonie a făcut cunoscut celor prezenți că părintele Nicodim de la Hadâmbu este cunoscut şi iubit în Basarabia pentru generozitatea sa exprimată prin ajutorarea bisericilor, mănăstirilor şi familiilor nevoiaşe.

Fiecare pachet din cele 70 cântărește 12-13 kg și conține ulei, orez, zahăr, mazăre, făină de grâu, mălai (făină de porumb), paste.

Domnul Marian Țărnă, vicepreședinte al raionului Glodeni, a mulțumit pedagogilor pentru munca lor și Episcopiei de Bălți pentru actele de caritate, menționând că în timpurile noastre aceste gesturi vin să diminueze greutățile prin care trec persoanele în vârstă. Domnul vicepreședinte al raionului a transmis PS Antonie o scrisoare de recunoștință din partea domnului Ion Cojocari, președintele raionului Glodeni, pentru Episcopia de Bălți.

În ziua de 15 iulie 2023, PC preot Dorian Revenco, protopop de Balţi, împreună cu PC preot Gheorghe Eșanu, protopop de Fălești, au dăruit, cu binecuvântarea PS Antonie, 50 de pachete cu produse alimentare profesorilor pensionari din Fălești. Cele în jur de 600 kg de produse alimentare au fost donate tot de către PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu.