PS Antonie a slujit la biserica „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti

Miercuri, 2 august 2023, ziua când creştinii, care ţin sărbătorile pe calendarul neîndreptat (stilul vechi), au prăznuit pe Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti (preot paroh - protoiereu mitrofor Ilie Munteanu).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra preotului paroh, a familiei sale şi asupra comunităţii „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti.

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la viaţa Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul, evidenţiind credința și curajul sfântului Ilie de a propovădui credinţa în adevăratul Dumnezeu și l-a omagiatul zilei – părintele Ilie.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Ilie cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice și i-a mulțumit pentru implicarea jertfelnică și responsabilă în activitatea Episcopiei de Bălţi. De asemenea, PS Antonie i-a felicitat pe toţi care poartă numele marelui prooroc.

Părintele Ilie a fost felicitat şi de fii săi duhovniceşti, care i-au adresat cuvinte de laudă şi i-au dăruit flori şi cadouri.

Părintele Ilie i-a mulţumit Episcopului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarh să mai vină la Floreşti şi cu alte ocazii, iar fiilor duhovniceşti le-a mulţumit pentru felicitare, înţelegere şi susţinere.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Parohia „Înălţarea Domnului” din oraşul Floreşti (preot paroh - protoiereu mitrofor Ilie Munteanu) a trecut, în toamna anului 2019, de la Mitropolia Moldovei (Patriarhia Moscovei) la Biserica canonică din acest spaţiu – Mitropolia Basarabiei (Patriarhia Română). Prima slujbă oficiată de PS Antonie, Episcopul de Bălţi, în mijlocul comunităţi „Înălţarea Domnului”, după intrare acesteia în canonicitate, a fost ziua de duminică, 9 februarie 2020.