PS Antonie: „Hristos aduce pace în sufletele tulburate de patimi”

Duminică, 6 august 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi (preot paroh – Ghenadie Goncear).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica IX-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Umblarea pe mare – potolirea furtunii).

Vorbind despre pacea pe care o aduce în sufletul omului Hristos, PS Antonie, între altele, a menționat: „Furtuna s-a potolit și corabia nu a mai fost amenințată după ce Hristos a urcat în ea. Hristos a adus liniște și în corabie și a potolit și marea agitată. La fel cum a potolit marea și a adus pacea în corabie, Hristos aduce pace în sufletele tulburate de patimi. El care este izvorul păcii, El aduce liniștea în sufletele zbuciumate de păcate. Hristos potolește furtuna din sufletul omului, doar omul trebuie să-și deschidă sufletul și să-L lase să intre, așa cum a intrat în corabie”.

PS Antonie i-a dăruit părintelui Ghenadie câteva icoane cu chipul Sfintei Maria Magdalena.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un trisaghion la mormântul ieromonahului Veniamin Gaiţ, trecut la cele veșnice, prin moarte violentă, în noaptea de 19 spre 20 iulie 2021.