A doua zi de Paşti, PS Antonie a slujit în biserica voievodală din Hârlău

În ziua de luni, 29 aprilie 2019, a doua zi de Paşti, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul

de biruinţă”, ctitoria Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, din oraşul Hârlău (preot paroh Dumitru Tincu).

PS Antonie a fost întâmpinat de către părintele paroh, primarul oraşului Hârlău şi numeroşi credincioşi.

În cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la viaţa şi curajul Sfântului Gheorghe de a mărturisi credinţa adevărată până la sacrificiului suprem a şi la relaţia Sfântului Voievod cu Sfântului Gheorghe.

Părintele paroh, Dumitru Tincu, a făcut o incursiune în istoria bisericii voievodale din Hârlău, arătând vechimea sfântului locaş şi importanţa lui pentru spiritualitatea poporului român şi a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru slujbă şi binecuvântare arhierească, menţionând că este prima slujbă arhierească în zilele de Paşti.

Un cuvânt de bun venit în oraşul Hârlău a rostit şi domnul primar Gheorghiţă Curcă.

PS Antonie a donat bisericii voievodale din Hârlău o candelă care „să ardă pentru unitatea neamului românesc” şi a menţionat că o fost o zi binecuvântată pentru că la sfânta slujbă au fost prezenţi şi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi ctitorul, Sfântul Voievod Ştefan cel Mare.

La sfânta Slujbă a fost prezent şi PCuv. Părinte Arhimandrit Gavriil Alexa, starețul mănăstirii Sângeap-Basaraba.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi