Primul hram al comunității „Naşterea Maicii Domnului” din satul Băhrinești, rn. Florești

Joi, 21 septembrie 2023, ziua prăznuirii Naşterii Maicii Domnului (stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității „Naşterea Maicii Domnului” din satul Băhrinești, rn. Florești (preot slujitor - PC Pr. Andrian Agapi), cu ocazia prăznuirii hramului acestei parohii.

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă și la modul de cinstire a Fecioarei Maria la poporul român.

PS Antonie a felicitat comunitatea din Băhrinești cu ocazia prăznuirii hramului, le-a mulțumit creștinilor care susțin activitatea părintelui Andrian și i-a mulțumit PC părinte Andrian pentru activitatea misionar-filantropică desfășurată la Băhrinești. Pentru activitatea desfășurată în cadrul Episcopiei de Bălți, PS Antonie l-a gratificat pe părintele Andrian Agapi cu Ordinul Episcopiei de Bălți „Crucea Bălțeană pentru clerici”.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Istoric: Comunitatea religioasă „Nașterea Maicii Domnului” a Episcopiei de Bălți din satul Băhrinești, rn. Florești, a fost înființată de un grup de credincioși din Băhrinești încurajați de către PC Protoiereu Mitrofor Ilie Munteanu, fost protopop de Florești și înregistrată la Agenția de Servicii Publice în data de 22 mai 2020.

Cu ajutorul Protopopiatului Hârlău din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor (Protopop - PC Pr. Victor Pâslariu), părintele Ilie a construit un paraclis pe care l-a așezat pe terenul oferit de un bun creștin din Băhrinești pe nume Andrei Manea.

Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată de către părintele Ilie Munteanu în ziua de 17 decembrie 2022, când, pe stil vechi, este prăznuită Sfânta Muceniță Varvara.

Din data de 28 ianuarie 2023, slujbele la paraclisul din Băhrinești, sunt oficiate, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălți, de către PC Pr. Andrian Agapi, preot misionar din cadrul Episcopiei de Bălți.