PS Antonie a binecuvântat lucrările Universităţii Populare „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei”

Sâmbătă, 11 mai 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a binecuvântat lucrările celei de a VII-a ediţie a Universităţii Populare „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” desfăşurată în sala festivă a Liceului Teoretic „Mihai Eminescu” din oraşul Sângerei. Universitatea Populară „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” este organizată de Consiliul raional Sângerei şi de Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chişinău (director Academician Valeriu Matei). Anul acesta lucrările Universităţii s-au desfăşurat în zilele de 11-12 mai 2019 şi a avut ca generic: „Un eveniment istoric – recunoaşterea internaţională a Unirii Basarabiei cu România la 27 martie 1918”. Evenimentul a fost precedat de depuneri de flori la bustul Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei şi la bustul lui Mihai Eminescu.

Universitatea a inclus o Sesiune de comunicări, Recital poetic „Darul vorbirii”, Spectacol de poezie, concert de muzică populară, Festivalul „Pentru Tine, Doamne”, Expoziţia de artizanat, Spectacol folcloric susţinut de către maestrul Nicolae Glib la Casa de Cultură din Pepeni, Sângerei ş. a.

PS Antonie a fost însoţit de către PC preot Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi