Biserica din Gara Rediu Mare a fost sfințită

Duminică, 8 octombrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor și PS Antonie, Episcopul de Bălţi, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, au oficiat slujba de sfințire a bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, rn Ocnița. După slujba de sfințire a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

În hrisovul de sfințire al bisercii, între altele, este menționat: „Piatra de temelie pentru noua biserică a fost pusă în data de 7 august 2014 de către Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor. Vrednicul de pomenire preot Sandu Constantin, trecut la cele veșnice în data 29 martie 2015, a reușit să ridice zidurile noului sfânt locaș din blocuri de piatră calcaroasă – cotileț, până la geamuri.

Dupa trecerea la cele veşnice a părintelui Sandu Constantin, vrednicul de pomenire preot Alexandru Argatu, din Boroaia, județul Suceava, (trecut la cele veșnice în data de 11 august anul 2020) a trimis, în data de 21 noiembrie 2015, la Gara Rediu Mare, pe părintele Mihai Popa, un ucenic de-al sfinției sale, ca să ia cunoștință de starea lucrurilor la fața locului (făcând măsurările cuvenite), pentru a putea continua ridicarea sfântului locaș. Astfel cu ajutorul direct al părintelui Alexandru Argatu lucrările de construcție ale bisericii din Gara Rediu Mare au continuat. Ridicarea sfântului locaș a fost supravegheată cu multă atenție, dăruire și implicare, de către părintele Mihai Popa, coordonator al lucrărilor de construcție fiind doamna Violeta Coșuleanu. Construcția bisericii a fost terminată în anul 2016, pe timpul păstoririi, la Gara Rediu Mare, a Preacuviosului Părinte Veniamin (Vladimir) Gaiţ, trecut și el la Domnul în data de 19 iulie 2021. Între anii 2017-2018, sfântul locaș a fost împodobit cu pictură, iar sculptura catapetesmei a fost executată de către părintele Alexandru Argatu”.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitului Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor și PS Antonie, Episcopul de Bălţi, au mulțumit celor care s-au implicat în ridicarea sfântului locaș la Gara Rediu Mare și au fost înmânate distincții de vrednicie clericilor și credincioșilor care au contribuit substanțial la înălțarea bisercii.