Clerici din Episcopia de Bălți la Zilele Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iași

Joi, 12 octombrie 2023, la invitația Înaltpreasfințitului Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și cu binecuvântarea Preasfințitului Antonie, Episcopul de Bălți, o delegație de clerici din Episcopia de Bălți au coslujit, la Catedrala Mitropolitană din Iași, împreună cu clericii din cele două eparhii din Mitropolia Basarabiei, în cadrul programului liturgic dedicat hramului Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei.

Sfânta și Dumnezeieasca Liturghie a fost oficiată de către Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi din cele trei eparhii ale Mitropoliei Basarabiei și un grup de preoți din Protopopiatul Târgu Neamț, condus de PC preot Nicolae Axentioi, Protopop de Târgu Neamț.

Din soborul slujitorilor delgați din partea Episcopiei de Bălți au facut parte: PC Preot Valeriu Cernei, Vicarul Administrativ, PC Arhidiacon Marius Mihai Anton, Consilier Cultural, Misiune și Tineret, PC Preot Dorian Revenco, Protopopul de Bălți, PC Preot Igor Roşca, Protopopul de Edineț și Dondușeni, PC Preot Sergiu Grosu (parohia Sf. Ierarh Nicolae, orașul Ocnița), PC Preot Victor Ambros (parohia Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil, satul Brânzeni, raionul Edineț), PC Preot Constantin Ursachi (parohia Sf. Împărați Constantin și Elena, orașul Edineț).

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul „Mira” al bisericii „Intrarea Domnului în Ierusalim” – Flora, condus de prof. Petronela Dârțu.

După Sfânta Liturghie, delegația de preoți s-a închinat la moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva si la mâna Sfântului Andrei, Episcopul Cretei, apoi au avut o întâlnire, la reședința mitropolitană, cu IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și cu PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, unde au primit sfaturi duhovnicești, binecuvântări și cărți ziditoare de suflet.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți