O candelă a unității naționale va arde și la Bicaz

Duminică, 29 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, a luat parte, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, la târnosirea bisericii cu hramurile „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil, Sfinții Împăraţi Constantin și Elena și Sf. Cuvios Serafim de Sarov” din orașul Bicaz, cartierul Dodeni (paroh - PC preot Mihail Popa).

Slujba de sfințire a bisericii a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei și Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi.

După citirea pasajelor scripturistice specifice slujbei de târnosire, soborul slujitor a înconjurat biserica, binecuvântând zidurile locașului cu Sfântul și Marele Mir și cu apă sfințită. În continuare, Părintele Mitropolit Teofan, alături de Preasfințitul Antonie, dimpreună cu preoții prezenți s-au îndreptat spre Sfântul Altar, unde potrivit rânduielilor bisericești a fost târnosită și pecetluită Sfânta Masă.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită în aer liber, pe un podium special amenajat în apropierea locașului de cult.

După citirea Sfintei Evanghelii, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a vorbit în cuvântul său de învățătură despre puterea pe care o are credința în viața omului.

La final, Preasfințitul Părinte Antonie le-a vorbit credincioșilor despre simbolistica slujbei de sfințire a unei biserici ortodoxe și despre necesitatea unui lăcaș de cult într-o comunitate ortodoxă.

După cuvântul de învățătură, Preasfințitul Antonie a dăruit părintelui Mihail, care este originar din Basarabia, o candelă care să ardă la Bicaz pentru unitatea neamului românesc.

Ca o încununare a tuturor eforturilor depuse la lucrările de zidire a sfântului locaș, părintele Mihail Popa a fost hirotesit întru iconom stavrofor, iar tuturor celor care s-au implicat în lucrările de zidire și înfrumuseţare a bisericii, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan le-a acordat distincții de vrednicie.

Scurt istoric: Ansamblul Parohiei Bicaz II, care mai cuprinde și o casă socială și o capelă mortuară, a fost amenajat în clădirea fostei centrale termice din cartierul Dodeni al orașului Bicaz.

La interior, spațiul a fost modificat și amenajat în așa fel încât să cuprindă cele de trebuință pentru viața liturgică și pastoral-misionară a parohiei.

La exterior, printre altele, s-a refăcut în totalitate fațada clădirii, iar acoperișul a fost modificat și acoperit cu învelitoare nouă. De asemenea, s-au turnat terase din beton și s-au realizat alei pavate.

În anul 2023, s-au început lucrările de pictare a bisericii în tehnica Al Secco și stil iconografic neobizantin. Catapeteasma a fost realizată din lemn de tei, de către Ion Oprea din județul Ilfov și a fost împodobită cu icoane pictate de către pictorul Ciprian Istrate din Piatra Neamț.

Sursa: doxologia.ro