Reprezentantul World Vision pentru R. Moldova în vizită la Episcopia de Bălţi

Miercuri, 22 noiembrie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a avut o întâlnire, la sediul episcopal din Bălţi, cu doamna Eka Zhvania, director responsabil World Vision pentru România și R. Moldova, care a venit însoțită de PC preot Constantin Naclad, slujitor la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Nicolae - Domnesc” Iași, manager de proiect UKRAINE CRISIS RESPONSE, derulat de World Vision în Romania, și PC preot Neculai Dorneanu, parohul bisericii „Sfânta Mahramă a Domnului şi Sf. Mc. Brâncoveni" cartierul Dimitrie Cantemir, Iaşi, și directorul Departamentului de Misiune Externă din cadrul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Subiectul întâlnirii a constituit situația refugiaților ucraineni în Bălți și în raioanele din nordul R. Moldova și implicarea Episcopiei de Bălți în ajutorarea acestora. PS Antonie a descris succint despre implicarea Episcopiei de Bălți, din primele zile de război în Ucraina, în ajutorarea refugiaților ucraineni și activitățile desfășurate în prezent.

Prezentă la întâlnire, doamna Liliana Lungu, managerul Centrului Educațional „Anastasis” al Episcopiei de Bălți, a relatat la rândul ei, despre asistența acordată copiilor și mamelor ucrainence în cadrul activităților de la Centrul „Anastasis”.

După întâlnirea de la sediul episcopal, PS Antonie, împreună cu membrii delegației, a vizitat Centrul Educațional „Anastasis”, unde reprezentantul World Vision a luat cunoștință de activitățile la care participă copiii ucraineni.

La întâlnire a fost prezent, din partea Episcopiei de Bălți, și PC preot Dorian Revenco, protopopul de Bălți.