PS Antonie a sfințit chivotul copiei icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu din biserica Mănăstirii Chirilovca

Joi, 23 noiembrie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a sfințit, împreună cu un sobor de slujitori, la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa), chivotul copiei icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, care se află în această mănăstire, donație a PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.

Slujba sfințirii a fost precedată de oficiarea Acatistului icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu.

Din soborul de slujitori au făcut parte: PS Antonie, Episcopul de Bălţi, PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, PCuv. Protosinghel Iorest Goraș, secretarul Mănăstirii Hadâmbu, PC preot Dorian Revenco, protopopul de Bălți, PCuv. Protosinghel Pahomie Popa, slujitorul Mănăstirii „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, și PC Arhidiacon Marius Mihai Anton, consilier Cultură, Misiune și Tineret al Episcopiei de Bălți.

Soborul de slujitori a oficiat și un Te-Deum de mulțumire pentru binefacerile revărsate asupra Mănăstirii Hadâmbu și asupra Mănăstirii Chirilovca.

Pentru sprijinul acordat Mănăstirii Chirilovca și pentru întreg ajutorul acordat Episcopiei de Bălți, PS Antonie l-a gratificat pe PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, cu Ordinul Episcopiei de Bălți „Crucea Bălțeană pentru clerici”. „Crucea Bălțeană” pentru mireni, PS Antonie i-a acordat-o domnului Romeo Lopotencu, directorului „RED-Nord”.

PS Antonie, în cuvântul său, a specificat că Episcopia de Bălți nu uită pe cei pe care o ajută și o sprijină în activitatea ei, se roagă pentru sănătatea și reușita acestora și le acordă și distincții.

PS Antonie a menționat și a mulțumit PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, pentru sprijinul mare pe care îl acordă Episcopiei de Bălți. „Multe din activitățile Episcopiei se datorează, în exclusuvitate părintelui Nicodim”, a specificat PS Antonie. „Părintele Nicodim a fost trimis de Maica Domnului să fie alături de Episcopia de Bălți și părintele a primit această misiune cu drag și dăruire. Sute de familii au fost bucurate cu darurile venite din partea părintelui stareț Nicodim. Are grijă, părintele, și de această mănăstire, fapt pentru care îi mulțumim mult și rugăm pe Bunul Dumnezeu să-i dea sănătate, pace și bucurii duhovnicești”, a mai spus PS Antonie.

Cuvinte de mulțumire pentru ajutorul acordat mănăstirii a rostit și rasofora Maria Popa, locţiitoare de stareţă și PCuv. Protosinghel Pahomie Popa, slujitorul Mănăstirii Chirilovca.