O candelă a unității naționale va arde și la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Ciocănești, Câmpulung Moldovenesc

Duminică, 26 noiembrie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Ciocănești (stareță - stavrofora Antonia Mălai Mare), Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc.

În cuvântul de învățătură, rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Antonie s-a referit la patima bogăției și piedica pe care a creează aceasta omului de a merge către Împărăția Cerurilor.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, PS Antonie a oficiat parastasul de pomenire a PCuv. Protoschimonah Iacob Bîrsan, la șase luni de la trecerea la cele veșnice.

PS Antonie a dăruit maicii starețe o candelă care să ardă la Mănăstirea Ciocănești pentru unitatea neamului românesc și a îndemnat pe cei prezenți să se roage pentru Basarabia. Maica Antonia a promis că flacăra candelei unității de neam va arde la proscomidiar.

PS Antonie a mulțumit maicii starețe pentru invitație și Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, pentru binecuvântare de a sluji la Mănăstirea „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul” Ciocănești.