PS Antonie a participat la Conferinţa ştiinţifică „Primele ziare româneşti din Bălţi”

Vineri, 17 mai 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a participat la Conferinţa ştiinţifică „Primele ziare româneşti din Bălţi”, care s-a desfăşurat  în Sala de lectură nr.1 a Bibliotecii Ştiinţifice a Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi. Conferinţa a fost organizată de Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Centrul de Informare al României din cadrul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Episcopia de Bălţi, Catedra de Ştiinţe Socio-umane şi Asistenţă Socială şi Catedra de Literatură Română şi Universală din cadrul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi. Evenimentul ştiinţifico-cultural de la Bălţi a inclus şi lansarea volumelor I-V ale cărţii „Ziarele româneşti despre Unirea Basarabiei, Bucovinei şi Transilvaniei”, lucrare coordonată de domnii Marius Diaconescu şi Andrei Sora, profesori la Facultatea de Istorie a Universităţii din Bucureşti.

În cadrul Conferinţei au fost susţinute câteva comunicări. Domnul dr. Ion Negrei, cercetător ştiinţific al Institutului de Istorie din Chişinău a susţinut comunicarea „Constituirea şi activitatea primelor asociaţii culturale româneşti la Bălţi (1918-1920). Domnul dr. Nicolae Leahu, profesor la Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi a prezentat comunicarea „Câteva observaţii asupra mediului cultural bălţean în perioada interbelică”. PC preot Roman Botezat, consilier pentru Misiune, Cultură şi Tineret al Episcopiei de Bălţi a vorbit despre „Revista militară” a Episcopului Partenie Ciopron, iar domnul dr. Marius Diaconescu a prezentat o comunicare cu tema „Glasul moldovenesc” primul ziar românesc la Bălţi (1918). Printre cei care au mai luat cuvântul au fost: domnul dr. Vasile Şoimaru, domnul dr. Teo-Teodor Marşalcovschi, profesor la Catedra de ştiinţe socioumane şi Asistenţă socială Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, domnul dr. Ion Valuţă, ex-prorector al Universităţii Tehnice din Moldova, dl Nicolae Rusu, scriitor, şi PS Antonie, Episcop de Bălţi. Conferinţa a fost moderată de dna conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim – prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi pentru activitatea didactica.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi