O candelă a unității naționale va arde și la biserica „Sfânta Muceniță Varvara” din Mogoșești, Iași

Luni, 4 decembrie 2023, ziua când creștinii ortodocși, care respectă sărbătorile după calendarul îndreptat (stil nou), au prăznuit-o pe Sfânta Muceniță Varvara, Preasfințitul Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Muceniță Varvara” din comuna Mogoșești, județul Iași, Protopopiatul III Iași, Arhiepiscopia Iașilor (paroh - PC preot Marciuc Petru).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viața Sfintei Mucenițe Varvara, la cinstirea sfinților în Biserica Ortodoxă și la locul sfinților în viața creștinului ortodox.

Așa cum obișnuiește PS Antonie să dăruiască o candelă sfântului locaș, unde oficază pentru prima dată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, candelă care să ardă pentru unitatea nemului românesc, Preasfinția Sa a oferit una și bisericii „Sfânta Muceniță Varvara” din Mogoșești. PS Antonie l-a rugat pe părintele Petru, dar și pe cei prezenți să se roage și pentru Basarabia. Părintele Petru l-a asigurat pe PS Antonie că va avea grijă ca flacăra candelei să ardă pentru Basarabia și pentru neamul românesc.

Părintele Petru i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită și binecuvântare, dăruindu-i o icoană cu chipul Sfintei Mucenițe Varvara și o Sfântă Scriptură, menționând, între altele, că la biserica „Sfânta Muceniță Varvara” din Mogoșești nu a fost oficiată o slujbă arhierească de aproape două sute de ani, invitându-l pe ierarhul de la Bălți să mai vină la Mogoșești.

La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost prezentă și doamna Rodica Roșu-Popa, primarul comunei Mogoșești, care i-a oferit PS Antonie o Diplomă de Excelență.

Un grup de elevi de la Liceul Tehnologic Dumitru Popa, Mogoșești-Iași, (coordonatori, prof. Loredana Ivașcu și pr. profesor Pârlea Petrică) au prezentat un florilegiu de piese patriotice și colinde.

Soții Vasile și Elena Fluturel, foste cadre didactice la Liceul Tehnologic Dumitru Popa, Mogoșești-Iași au adus un omagiu Basarabiei și poetului Grigore Vieru și au donat cărți pentru biblioteca episcopală.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.