O candelă a unității naționale va arde și la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Piatra Neamț

Miercuri, 6 decembrie 2023, ziua când creștinii ortodocși, care respectă sărbătorile după calendarul îndreptat (stil nou) l-au prăznuit pe Sfântul Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirei Lichiei, Preasfințitul Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Piatra Neamț, Protopopiatul Piatra Neamț, Arhiepiscopia Iașilor (preot paroh - PC părinte Alecu Amarinei).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viața Sfântul Ierarh Nicolae, la cinstirea sfinților în Biserica Ortodoxă și la locul sfinților în viața creștinului ortodox.

Așa cum obișnuiește PS Antonie să dăruiască o candelă sfântului locaș, unde oficază pentru prima dată Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, care să ardă pentru unitatea nemului românesc, Preasfinția Sa a donat una și bisericii „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Piatra Neamț.

PS Antonie l-a rugat pe părintele Petru, dar și pe cei prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie să se roage în rugăciunile lor și pentru Basarabia. Părintele Alecu l-a asigurat pe PS Antonie că va avea grijă ca flacăra candelei să ardă la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Piatra Neamț pentru Basarabia și pentru neamul românesc și l-a invitat pe ierarhul din Basarabia să mai vină la Piatra Neamț. Părintele Alecu i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită și pentru binecuvântare și i-a dăruit o icoană cu chipurile Sfinților Martiri Brâncoveni.

La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost prezent și PC Preot Valentin Tofan, protopopul de Piatra Neamț.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.