Un nou dar de la Stareţul Mănăstirii Hadâmbu pentru fraţii basarabeni

Vineri, 8 decembre 2023, Preacuviosul Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor, a făcut o nouă vizită la Episcopia de Bălţi.

Și de data aceasta, părintele stareţ a adus pentru fraţii din Basarabia peste două tone de produse alimentare (ulei, orez, faină de grâu, faină de porumb, mazăre, zahăr).

Acţiunea social-filantropică a avut loc în cadrul Campaniei „Daruri în cinstea Pruncului Iisus”, derulată pe ambele maluri ale Prutului la iniţiativa Părintelui Arhimandrit Nicodim. Părintele Nicodim a fost însoțit la Bălți de către Preacuviosul Protosinghelul Iorest Goraş, secretarul aşezământului monastic, şi părintele Nicolae Tverdostup, de la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din satul Romanovca, protopopiatul Ungheni, Arhiepiscopia Chişinăului. În Bălți, delegația de la Hadâmbu a fost însoțită la magazinul Metro de către părintele Dorian Revenco, protopopul de Bălţi.

Preasfinţitul Părinte Antonie şi-a manifestat, și de data aceasta, recunoştinţa faţă de gestul de dragoste al părintelui stareţ Nicodim, a mulțumit pentru lotul de produse alimentare, care reprezintă un ajutor neprețuit pentru familiile care trec prin greutăți de ordin material. PS Antonie a menționat că produsele sunt binevenite, acum, în ajunul sărbătorii Nașterii Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, daruri care vor aduce multă bucurie familiilor nevoiașe.

PS Antonie, între altele, a menționat: „Ne bucurăm că părintele Nicodim are în inima sa un loc și pentru Basarabia și în mod special pentru Episcopia de Bălți. Este un părinte care își face datoria de român și nu uită de frații săi din stânga Prutului. Multă tristețe alungă părintele Nicodim din casele unde locuiesc familii care întâmpină greutăți de ordin material. Nu este pentru prima dată când părintele Nicodim vine la Bălți cu tone de produse alimenare. Sunt câțiva ani, deja. Faptele Sfinției Sale sunt gesturi de ajutorare ale unui părinte darnic, milostiv și iubitor de semeni”. „Episcopia de Bălți îi mulţumește părintelui Nicodim, în numele tuturor binefeciarilor, pentru dragostea și dărnicia Sfinției Sale și roagă pe Bunul Dumnezeu și pe Maica Domnului să-i dea sănătate și să-i dea putere să continue această frumoasă lucrare de ajutorare a semenilor, printre care sunt și sute de familii de basarabeni”, a mai spus PS Antonie.