„Rugăciunea – izvorul tuturor bunătăților” – conferință organizată de către Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălți

Vineri, 08 decembrie 2023, Societatea Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălți a organizat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, o conferință cu tema „Rugăciunea – izvorul tuturor bunătăților”. Prelegerea a fost susținută de PCuv. Părintele Arhimandrit Nicodim Petre, Consilier eparhial, în cadrul Sectorului de Misiune, Statistică și Prognoză al Arhiepiscopiei Iașilor. Evenimentul s-a desfășurat în Sala Polivalentă a Universtății de Stat Alecu Ruso din Bălți. Conferința a fost moderată de doamna Liliana Lungu, președinta Societății Femeilor Ortodoxe (SFO) din cadrul Episcopiei de Bălți.

La conferință a fost prezent și Preasfințitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, care a rostit un cuvânt de binecuvântare, la începutul conferinței, și de mulțumire, la sfârșitul întâlnirii.

Părintele Nicodim, cunoscut pentru felul său inspirat și duhovnicesc de a vorbi despre Ortodoxie, a prezentat celor prezenți roadele rugăciunii, încât fiecare a mers acasă folosit de întâlnirea cu sfinția sa. Părintele Nicodim le-a vorbit doamnelor prezente la conferință și despre istoricul și rolul Societății Femeilor Ortodoxe în Biserica Română și în societatea românescă în perioada interbelică și în prezent. La sfârșitul conferinței, părintele Nicodim a răspuns și la un șir de întrebări care s-au referit la diferite momente din viața creștinului, nu doar la rugăciune.

La finalul întâlnirii, Corul „Sfânta Teodora de la Sihla” al Societăţii Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălţi a prezentat un florilegiu de colinde.

PS Antonie a apreciat inițiativa Societății Femeilor Ortodoxe din cadrul Episcopiei de Bălți de a organiza astfel de întâlniri și le-a mulțumit doamnelor pentru faptul că se implică în viața bisericească.

În încheierea întâlnirii, doamna Liliana Lungu, președinta Societății Femeilor Ortodoxe (SFO) din cadrul Episcopia de Bălți, a adresat un cuvânt de mulțumire Părintelui Arhimandrit Nicodim Petre și tuturor celor prezenți la conferință, anunțându-i că asemnea întâlniri vor mai fi organizate.

Societatea Femeilor Ortodoxe din Episcopia de Bălți a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Antonie, Episcopul de Bălți, la data de 18 decembrie 2018 și a fost înregistrată la I.P. „Agenția Servicii Publice” la data de 17 ianuarie 2019. Scopul acestei societăți este de a promova și valorifica virtuțile creștine în familie, școală și viața publică, contribuind la implicarea activă a femeilor creștine ortodoxe în comunitatea națională pentru o viață mai bună.