PS Antonie: „În urmarea lui Hristos cele materiale pot constitui o piedică”

Duminică, 10 decembrie 2023, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh – protoiereu Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt (Dregătorul bogat – păzirea poruncilor).

PS Antonie, între altele, a spus: „Dregătorul din Evanghelia de astăzi era bogat, dar nu era fericit. Cele materiale din jurul său nu-i aducea mulțumire și simțea că nu-i asigură viața de veci. Cele materiale nu-i asigura fericire veșnică. De aceea îl întrebă pe Mântuitorul: „Bunule Învățător, ce să fac ca să moștenesc viața de veci?”. Și atunci Mântuitorul îi recomandă „vinde toate câte ai și le împarte săracilor, și vei avea comoară în ceruri și vino de urmează Mie”. Înțelegem de aici că cele materiale erau obstacolul către Hristos. Cu alte cuvinte, în urmarea lui Hristos cele materiale pot constitui o piedică, dacă inima omului este atașată în exces de ele. Omul nu mai poate fi liber pentru a-L urma pe Hristos, dacă în inima lui stă ascuns un idol al bogăției, care trebuie hrănit tot timpul cu pofta după avere”.

„Să rugăm pe Bunul Dumnezeu să ne ajute să păstrăm libertatea de cele materiale pentru a-L putea urma pe Hristos”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie l-a hirotesit pe părintele Valeriu Ursu în protoiereu și l-a gratificat cu Ordinul Episcopiei de Bălți „Crucea Bălțeană pentru clerici”, mulțumindu-i pentru implicarea jertfelnică în activitatea misionar-pastorală a Episcopiei de Bălți.

După Sfânta Litrughie, PS Antonie a sfințit o icoană imensă cu chipul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.