PS Antonie a slujit la hramul bisericii din Alexandru cel Bun, comuna Vlădeni, Iași

Marți, 12 decembrie 2023, ziua când creștinii care respectă sărbătorile după calendarul îndreptat (stil nou) l-au sărbătorit pe Sfântul Ierarh Spiridon al Trimitundei, PS Antonie, Episcopul de Bălți, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena și Sfântul Ierarh Spiridon” din localitatea Alexandru cel Bun, comuna Vlădeni, Protopopiatul Iași I (paroh - preot Ioan Amarandei).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viața Sfântului Ierarh Spiridon ca model de mărturisire a credinței creștine și la rolul sfinților în viața creștinilor.

PS Antonie a mulțumit părintelui Ioan pentru invitație și Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântarea de a reveni la Alexandru cel Bun.

Părintele Ioan i-a mulțumit PS Antonie pentru vizită și pentru binecuvântarea arhierească, invitându-l pe ierarhul din Basarabia să mai vină la Alexandru cel Bun și cu alte ocazii.

La Sfânta Liturghie a fost prezent și PC Preot Florin Călugăru, protopop de Iași I, care a adresat un cuvânt duhovnicesc celor prezenți și de susținere pentru părintele paroh.

La sfânta slujbă a fost prezent și domnul Cătălin Brânzanu, primarul comunei Vlădeni.

Prima slujbă la Alexandru cel Bun a fost oficiată de către PS Antonie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în data de 12 decembrie 2022, când ierarhul de la Bălți a dăruit o candelă care arde în biserica din Alexandru cel Bun pentru unitatea neamului românesc și pentru revenirea Basarabiei la Patria Mamă – România. Cea de-a doua slujbă PS Antonie a oficiat-o alături de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, în data de 10 septembrie 2023, la sfințirea bisericii.