PS Antonie: „Slăbănogirea sufletească generează slăbănogirea trupească”

Duminică, 19 mai 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica a patra după Paşti (a Slăbănogului).

Vorbind despre cele două slăbănogiri – sufletească şi trupească - PS Antonie, între altele, a spus: „Între slăbănogirea sufletească şi slăbănogirea trupească există o legătură directă. Şi anume, slăbănogirea sufletească generează slăbănogirea trupească. Întâi ne slăbănogim sufleteşte, apoi vine şi slăbănogirea trupească. Când ne slăbănogim sufleteşte? Când ne îndepărtăm de Dumnezeu, când ne îndepărtăm de Lumină şi mergem spre întuneric”. „Când nu ne rugăm, când nu postim, când nu mergem la sfânta biserică, când nu facem binele şi nu ne împărtăşim cu Sfintele Daruri, suferim de slăbănogire sufletească”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Valeriu pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în parohie, specificând că „prin activităţile sale preotul este şi trebuie să rămână o făclie care să lumineze calea păstoriţilor spre Dumnezeu”.

Părintele Valeriu a mulţumit ierarhului Episcopiei de Bălţi pentru vizită şi binecuvântare şi l-a invitat să mai vină la Corlăteni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi