PS Antonie a slujit Liturghia baptismală la biserica „Sfânta Treime” din orașul Călărași

Sâmbătă, 10 februarie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie baptismală la biserica „Sfânta Treime” din orașul Călărași (Preot paroh – Protoiereu Mitrofor Ioan Mutu).

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a botezat pe prunca Filoteia-Andreea, fiica părintelui Dimitrie Bob, parohul bisericii „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca.

În cuvântul de învățătură, PS Antonie s-a referit la botezul creștin – ușă spre Împărăția lui Dumnezeu.

Din soborul de clerici a făcut parte și PC părinte George-Ciprian Bamboi, de la parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Pietrărie – Bârnova, Protopopiatul Iași 3, județul Iași.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.