PS Antonie a slujit în mijlocul comunității „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia

Duminică, 14 aprilie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu).

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu.

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica a patra din Sfântul şi Marele Post al Sfintelor Paşti şi la viaţa Sfântului Ioan Scărarul. După oficiarea Tainei Sfântului Maslu, PS Antonie le-a vorbit celor prezenți despre folosul Tainei Sfântului Maslu pentru viața și sănătatea creștinului.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântarea arhierească acordată comunității pe care o păstoreşte, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul creştinilor din Chetrosu şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.