PS Antonie: „Împăcarea cu Dumnezeu înseamnă sănătate pentru om”

Vineri, 26 aprilie 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu ca remediu pentru vindecarea sufletului și a trupului omului, subliniind că toată vindecarea vine de la Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, de la Bunul nostru Dumnezeu. „Împăcarea cu Dumnezeu înseamnă sănătate pentru om”, a menționat PS Antonie.

PS Antonie s-a referit și la timpul Sântului și Marelui Post al Sfintelor Paști ca o perioadă potrivită pentru primirea acestei Sfinte Taine. „Postul, rugăciunea și spovedania sporesc efectul Tainei Sfântului Maslu”, a menționat PS Antonie.

PS Antonie le-a vorbit celor prezenți și despre copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, care a fost donată, Mănăstirii Chirilovca, în luna iulie 2021, de către PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu, și i-a îndemnat pe cei prezenți să cinstească Sfintele Icoane.