Întâlnire frăţească între protopopii din Episcopia de Bălţi şi protopopii din judeţul Botoşani

În ziua joi, 13 iunie 2019, cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei şi PS Antonie, Episcop de Bălti, s-a desfăşurat, la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din localitatea Alexandru cel Bun, raionul Soroca, întâlnirea dintre părinţii protopopi din cadrul Episcopiei de Bălţi şi părinţii protopopi din judeţul Botoşani, Arhiepiscopia Iaşilor.

Pe lângă sesiunile de lucru părinţii protopopi au avut ocazia să viziteze sfinte lăcaşe din protopopiatul Soroca şi Floreşti, obiective turistice şi au oficiat o slujbă de pomenire a românilor basarabeni deportaţi în Siberia, în noaptea de 12-13 iunie 1941, şi au depus flori la Troiţa Eroilor din incinta bisericii „Sfinţilor Martiri Brâncoveni” din oraşul Soroca.

Întâlnirea a avut ca scop o cunoaştere mai bună între slujitorii celor două unităţi eclesiastice româneşti şi semnarea protocoalelor de înfrăţire între protopopiate şi parohii de pe cele două maluri ale Prutului.

La întâlnire au fost prezenţi şi PC preot Valeriu Cernei, vicar-administrativ la Episcopiei de Bălţi şi PC preot Roman Botezat, consilier Cultural, Misiune şi Tineret al Episcopiei de Bălţi.

Prima întâlnire între protopopii din Episcopia de Bălţi şi protopopii din judeţul Botoşani, Arhiepiscopia Iaşilor, a avut loc la Mănăstirea Zosin, judeţul Botoşani, în zilele de 7 şi 8 mai. La Mănăstirea Zosin părinţii protopopi au avut o întâlnire cu ÎPS Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. La prima întâlnire a participat şi PS Antonie, Episcop de Bălţi.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi