Slujbă arhierească în satul Dondușeni

Luni, 15 iulie 2024, ziua prăznuirii așezării veșmântului Născătoarei de Dumnezeu în biserica din Vlaherne (stil vechi), PS Antonie, Episcopul de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil” din satul Dondușeni, rn. Donduşeni (preot slujitor – Sergiu Grosu).

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit despre cinstirea Maicii Domnului în Ortodoxie și ajutorul primit de creștini dacă i se roagă ei cu credință fierbinte.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Sergiu cu ocazia împlinirii vârstei de 50 de ani, i-a urat multă sănătate și i-a mulțumit pentru acitivitatea pastoral-misionară desfășurată în parohie. Ierarhul Episcopiei de Bălți l-a gratificat pe părintele Sergiu cu ordinul „Credință și Daruire” în semn de apreciere pentru implicarea jertfelnică în susținerea activităților Episcopiei de Bălți și i-a dăruit un Ceaslov mic.

Părintele Sergiu a primit felicitări, cu ocazia sărbătoririi zilei de naștere, și de la fiii săi duhovnicești, iar Ansamblul de fluieriste „Lăcrimioară” din satul Dondușeni (conducător artistic – Mihai Petic) a prezentat un florilegiu de cântece populare și patriotice.

Părintele Sergiu i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, la ceas aniversar, şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină în satul Donduşeni şi cu alte ocazii.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.