Slujbă arhierească în parohia „Sfântul Serghie de Radonej” din Vărvăreuca, Floreşti

Joi, 18 iulie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Serghie de Radonej” din localitatea Vărvăreuca, raionul Floreşti (preot paroh Serghei Bârlădeanu), cu ocazia sărbătoririi hramului acestei comunități.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei părintelui Serghei, asupra comunității „Sfântul Serghie de Radonej” din localitatea Vărvăreuca şi asupra ctitorilor sfântului locaş din Vărvăreuca și a oficiat slujba de sfințire a clopotelor.

În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre cultul sfinţilor în Biserica Ortodoxă şi viaţa Sfântului Serghie de Radonej.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Serghei cu ocazia sărbătoririi zilei onomastice şi l-a gratificat cu ordinul „Credință și Daruire”.

Părintele Serghei i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Vărvăreuca.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.

Comunitatea „Sfântul Serghie de Radonej” din satul Vărvăreuca , raionul Floreşti a fost înregistrată în anul 2012. La 28 noiembrie 2013 a fost pusă prima piatra de temelie. La slujba de punere a pietrei de temelie a participat PC preot Ioan Cosoi, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Chişinăului şi PC preot mitrofor Valeriu Cernei, vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi. În ziua de 18 iulie 2014, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat prima slujbă arhierească în mijlocul comunităţii „Sfântul Serghie de Radonej” din satul Vărvăreuca , raionul Floreşti.