PS Antonie: „Smerenia aduce pace și lumină în sufletele noastre, mândria – tristețe și nemulțumire”

Duminică, 21 iulie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh - protoiereu Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a patra după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului).

Vorbind despre virtutea smereniei, PS Antonie, între altele, a menționat: „Smerenia arată că noi ne punem nădejdea în ajutorul lui Dumnezeu, că nu ne punem nădejdea doar în propriile noastre forțe. Dacă mândria ne îndepărtează de Dumnezeu și de semeni, ne izolează, smerenia ne apropie și de semeni și de Dumnezeu. Mândria îndepărtează pe Sfântul Duh de la noi, smerenia face ca Sfântul Duh să se sălășluiască în sufeltul nostru. Smerenia aduce pace și lumină în sufletele noastre, mândria – tristețe și nemulțumire”.

Să înmulțim virtutea smereniei dacă dorim ca creștem duhovnicește și să fim în comuniune cu Dumnezeu și cu semenii”, a îndemnat PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea războiului din Ucraina și i-a îndemnat pe cei prezenți să înmulţească rugăciunea pentru pace în lume.