PS Antonie a oficiat Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Chirilovca

Vineri, 26 iulie 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Chirilovca, rn. Floreşti (locţiitoare stareţă – rasofora Maria Popa).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la folosul Tainei Sfântului Maslu, Taină prin care se vindecă sufletul și trupul omului, menționând că toată vindecarea vine de la Bunul nostru Dumnezeu, de la Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre.

Ierarhul i-a invitat pe cei prezenți să se închine la copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, icoană la care se fac minuni în continuare. Icoana a fost donată, Mănăstirii Chirilovca, de către PCuv. Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, starețul Mănăstirii Hadâmbu.