PS Antonie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Precista II din Piatra Neamț

Duminică, 28 iulie 2024, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Nașterea Maicii Domnului” Precista II din Piatra Neamț (preot paroh - PC Pr. Andrei Toplicean).

Din soborul de preoți au mai făcut parte PC. Pr. Dumitru Ailincăi, PC Pr. Constantin Cornel Iftimia, PC Pr. Emilian Căruceriu, PC Pr. Vasile Robert Gavriloaie, PC Pr. Ilie Ursache și PC Pr. Andrian Agapi, preot misionar în cadrul Episcopiei de Bălți.

După citirea Sfintei Evanghelii, PS Antonie a rostit un cuvânt de învățătură.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat Taina Sfintei Cununii a tinerilor Teodor Paraschiv și Isidora.

Părintele Dumitru Ailincăi, fostul preot paroh al biserica „Nașterea Maicii Domnului” Precista II din Piatra Neamț, a menționat că lumina candelei, dăruită de PS Antonie acum patru ani, arde pentru unitatea neamului românesc și pentru Basarabia.

PC Pr. Andrei Toplicean i-a mulțumit PS Antonie pentru binecuvântarea și i-a dăruit ierarhului o icoană cu chipul Maicii Domnului.

În după amiaza zilei, PS Antonie a oficiat slujba de sfințire a două troițe în comuna Ipatele, județul Iași.