Mănăstirea Mărăndeni are un nou izvor

Marți, 30 iulie 2024, PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat slujba de sfințire a fântânii de la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni, rn. Făleşti (stareţ - Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu).

Fântâna a fost săpată cu sprijinul PCuv Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor.

PS Antonie, în cuvântul său, i-a mulțumnit părintelui stareț pentru ajutorul acordat Mănăstirii din Mărăndeni, subliniind sprijinul oferit, cu multă generozitate, de părintele Nicodim comunităților de creștini din Mitropolia Basarabiei, și în mod special celor din cadrul Episcopiei de Bălți. PS Antonie a amintit de tonele de produse alimentare oferite de PCuv Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, care au ajuns în casele confraților noștri care întâmpină greutăți de ordin material.

PCuv Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, la rândul său, a menționat că, după ce a aflat că Mănăstirea din Mărăndeni are nevoie de o fântână, a dorit să acorde o mână de ajutor, pentru ca cei care vin și se roagă la această mânăstire să aibă posibilitatea de a-și potoli setea trupească. PCuv Arhimandrit Nicodim a mulțumit Bunului Dumnezeu și Măicuței Domnului pentru că a reușit să ctitorească această fântână și fiilor duhovnicești, care au fost alături de Sfinția Sa în această frumoasă și binecuvântată lucrare.

Părintele Arhimandrit Vartolomeu a adus mulțumiri PCuv Arhimandrit Nicodim pentru tot ajutorul acordat Mănăstirii Mărăndeni și în mod aparte pentru darul deosebit – o fântână – exprimându-și speranța că noul izvor va spori numărul de creștini care vin la mănăstire.

Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost înfiinţată, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcopul de Bălţi, în data de 17 mai 2020. Prin decizie episcopală stareţ al Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost numit Arhimandritul Vartolomeu Puitârziu.